DALI Arayüzü Nedir?

11 Kas

Nedir bu DALI ?

1984 Yılında Philips tarafından geliştirilen bir aydınlatma arayüzüdür. İngilizce olarak “Digital Addressable Lighting Interface” kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşmuştur. Türkçeye, “Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü” olarak çevrilebilir.

Temel olarak, bulunduğu ortamın istenilen seviyede aydınlatmaya yarar. Ancak bunun yanında, aydınlatmanın yüzde olarak ne kadar yandığı, lamba veya balast arıza bilgileri gibi verileri almamızı da sağlar.

DALI Voltajı

DALI Aydınlatma arayüzü, 2 kablo ile oluşturulan haberleşme ağından oluşur. Bu kablolarda polarizasyon yoktur. Yani DALI + ile DALI – uçlarını dilediğiniz gibi cihazlara bağlantı yapabilirsiniz. Yön zorunluluğu yoktur. DALI Hattının voltajı, 16-22,5 Volttur. Yandaki şekilde görebileceğiniz üzere;

LOJIK 19,5 – 22,5 Volt
LOJİK 0-6,5 – 6,5 Volt

6,5V-9,5V arasında ise sinyal tanımsız kalır.

DALI Güç Kaynağı

DALI Güç kaynağı ile beslenen DALI hattında voltaj, 16-22,5 Volt arasında olmalıdır. 16 Voltun altında bir değer ölçülmesi durumunda, DALI hattında bir sıkıntı olduğu anlaşılmalıdır. Hatta bağlı DALI ekipmanları, sisteme herhangi bir voltaj beslemesi yapmazlar. Hattın haberleşmesinde, lojik 0’lar için anlık olarak hattı kısa devre yaparlar. Bu kısadevre, sisteme zarar vermemesi için DALI güç kaynağının 250 mA ile sınırlı olması gerekmektedir. Normal bir güç kaynağı bağlandığında, sistemdeki cihazları bozabilme ihtimali vardır.

DALI Hat Uzunluğu ve kablo kesiti

Bir DALI hattı en fazla 300 metre olmalıdır. Hattın başı ile sonu arasındaki voltaj farkı en fazla 2 Volt olmalıdır. Daha fazla voltaj düşümlerinde sinyalin hattaki cihazlara ulaşmasında veya geri dönüşünce sorunlar oluşturabilmektedir.

Hattın uzunluğuna göre tavsiye edilen minimum kablo kesiti şöyledir;

Hattın UzunluğuTavsiye Edilen Kablo Kesiti
0-100 metre0,5 mm2
100-150 metre0,75 mm2
150-300 metre1,5 mm2
300 metre’den fazla tavsiye edilmez.

Adresler

DALI hattında en fazla 64 adet balast bulunabilir. Her bir balastın 0-63 arasında bir adresi vardır. Bu adrese, “short address” veya “cihaz adresi” denir. He bir DALI hattında tek bir “short” adresi vardır.

Bir odayı, koridoru veya katı grup olarak kumanda etmek (yakmak, söndürmek veya kısmak) için bu alandaki balastlara 0-15 arasında değişen ayrıca bir adres daha verilir. Bu adrese de, grup (group) adres denir. Her bir DALI hattında en fazla 16 adet grup adresi olabilir. Bir balast, bir tane short adresi alırken birden fazla grup adresi alabilir.

Fabrika çıkışı bir balastta, herhangi bir adres bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir