Olta’ya gelme, dikkatli ol

8 Kas

İnternetin ve özellikle cep telefonlarında sosyal medyanın yayılmasıyla birlikte maalesef yeni dolandırıcılık yöntemleri de gelişti. Bunlardan biri de ‘oltalama’ yöntemidir.

Türkçeye “oltalama” olarak çevrilen phishing kelimesi, İngilizceden “Password” ve “Fishing” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.

Bu dolandırıcılık yöntemin asıl amacı, kimlik veya kredi kartı gibi bilgilerinizi çalmaktır. Bunun için size, tanıdığınız birinden veya kurumsal bir firmadan gönderilmiş gibi bir izlenim ile size e-posta gönderirler. E-Postada, ani bir karar vermenizi sağlayacak, “acil bir durum”, “bir fırsat”, “teşvik” veya “tehdit” gibi içerikler barındırır.

Artık öyle bir hal aldı ki, sosyal medyada reklam bile vererek hazırlamış oldukları sahte sitelere yönlendirip sizin bilgilerinizi çalabiliyorlar.

Mesela bunlardan birisini Facebook’ta karşılaştım.

Oltalanma sebebi: “fırsat” !

Görüleceği üzere; bir kredi kartınız varsa, “A Haber” tarafından verilmiş gibi sunulan Facebook’a reklamın (sponsorlu) içeriği ilginizi hemen çekecektir.

A Haber tarafından yayımlanmış bir reklam olsaydı, tıkladığınızda A Haber’in kendi resmi sitesine gidiyor olmanız gerekirdi. Ancak, bu reklama tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki sayfa çıkıyor. (Ancak bu tür reklamlara, ilanlara tıklamamanızı tavsiye ederim.)

Kredi Kartı arkasındaki 3 haneli CVV kodu altın değerindedir

Burada dikkat etmeniz gereken ilk şey CVV kodunun istenmesidir. Bu kod, alışveriş sitelerinde ödeme noktasında paylaşmanız gereken bir koddur. Bu kod, kredi kartınızdan para çıkış anahtarıdır. Bu kod, altın değerindedir. Heryerde paylaşılmaması gerekir. Ancak, hepsiburada.com, n11.com, gittigidiyor.com gibi bilinen ve adres satırının doğru olduğunu düşündüğünüz zaman yapmalısınız ki sipariş verdiğiniz ürünlerin ödemesini yapabilesiniz. Bunu yaparken de bilgisayarınızda virüs olmadığından veya en azından antivirüs (avast, avg gibi) programının kurulu, güncel ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

Tekrar, bizi yönlendiren siteye dönersek.. Sitenin kredi kartımızın CVV kodunu istemesi şüpheli bir durumdur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken sitenin adres satırıdır. Sayfada kullanılan logo, e-Devlet logosu olmasına karşın aslında adres satırına baktığımızda gerçek bir e-Devlet sitesi olmadığıdır.

Sitenin adres satırında “edevlet”, “gov-tr” gibi ifadeler geçiyor olmasına rağmen bu site ne e-devlet sitesidir ne de kamu siteleri olan gov.tr olan sitelerdendir. Bu, herkesin rahatlıkla satın alabileceği “.com” uzantılı sıradan bir site alan adıdır.

Gerçekte ise e-Devlet sitesinin adresi, www.turkiye.gov.tr adresidir.

Sonuç olarak

Sonuç olarak, bize gerek e-posta ile sms yoluyla gelen veya sosyal medyada (özellikle instagram, twitter, facebook) karşımıza çıkan ani karar vermemizi istemesine neden olabilecek oltalama dolandırıcılığına karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Reklamda, SMS’te veya E-Posta içeriğinde sizi dair kişisel bilgileriniz olabilir. Bu, sizi ikna etmek için, ziyaret ettiğiniz sitelerden toplanılmış bilgiyi kullanırlar.

Oltalama Tuzaklarından Bazıları

  • İlk 100 kişiye 1000 tl değerinde Word Puan hediye.. Puanları kazanmak için tıklayın..
  • Müjde, kredi kartı borcunuzu taksitlendiriyoruz. Detaylar için tıklayın..
  • Geçmiş krediler için dosya masrafını geri almak için tıklayın..
  • Alışverişlerinizde toplanan 3200 para puanınız sayesinde Samsung Galaxy S8 Plus akıllı cep telefonu hediye sipariş için tıklayın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir